Pierwsze zapowiedzi, jak będzie wyglądać kalendarz MotoGP 2021

Carmelo Ezpelata - człowiek numer 1. w Dorna, w spółce zarządzającej organizacją MotoGP i innych klas motocyklowych mistrzostw świata rzuca promień światła na wielką niewiadomą jaką jest wygląd przyszłorocznego sezonu MotoGP.

Jeszcze kilka miesięcy temu nie było jasne, czy zawodnicy w ogóle wyjadą na tor w tym sezonie. Kalendarz na sezon 2020 był aktualizowany z miesiąca na miesiąc. Do rozstrzygnięcia kwestii tytułu mistrzowskiego nadal daleko. Wraz z zakończeniem MotoGP Francji tegoroczne rozgrywki MotoGP wkraczają w decydującą fazę. Ale warto pamiętać, że wyścig na Le Mans był kilkukrotnie przekładany. Dzięki ogromnej determinacji organizatorów udało się przeprowadzić wyścig w październiku. Motywowane to było min. obecnością francuskich zawodników w stawce - Zarco i Quartarato. 

Jak zapewnia Ezpelata kalendarz MotoGP 2021 już powstał, ale póki co nie można go jeszcze opublikować. Podstawą jest stworzenie bezpiecznych warunków dla zawodników i zespołów wyścigowych. Rezygnacja z rund poza Europą, rozgrywanie dwóch rund na tym samym obiekcie tydzień po tygodniu i wydłużenie sezonu do końca listopada pozwoliło na zorganizowanie mistrzostw (14 rund) i uchroniło zespoły wyścigowe przed upadkiem finansowym. Dotyczy to nie tylko względnie bogatych teamów MotoGP, ale również niższych klas mistrzostw świata - Moto3 i Moto2.

Przyszłoroczny kalendarz mistrzostw świata ma być mniej "europejski", mówiąc więcej - mniej hiszpański i "normalny", czyli bez podwójnych rund. Start sezonu planowany jest na marzec, na torze Losail w Katarze, a koniec na listopad w Walencji. Wracamy więc do klasyki. Liczba rund i lokalizacja wyścigów nie została póki co ujawniona. 

Napięty kalendarz wyścigów choć dostarcza kibicom stałej dawki emocji i rozrywki to nie jest korzystny dla zawodników. Po części dowodzi tego przykład nieszczęsnej kontuzji Marca Marqueza, która w normalnych warunkach nie musiałaby oznaczać wykluczenia z całego sezonu. Wypada liczyć na to, że przyszłoroczny sezon będzie obfitować w równie dużo niespodzianek i emocji!