O ile wzrośnie OC i kogo najbardziej dotkną podwyżki?

Większość z nas już w tym roku zapłaciła więcej za ubezpieczenie swojego jednośladu czy samochodu - przyszły rok przywita nas kolejnym wzrostem wydatków. 

Mniej wypadków - droższe ubezpieczenie

Większa kwota jaką przyjdzie nam zapłacić za obowiązkowe OC wcale nie wynika z większej liczby wypadków drogowych, ponieważ ta od kilku lat utrzymuje się na podobnych poziomie, a wręcz spada. Głównymi powodami dla którego ubezpieczyciele chcą podnieść wysokość składek są wzrost wartości wypłacanych odszkodowań, droższe naprawy pojazdów oraz przede wszystkim - częstsze kierowanie spraw o większe odszkodowanie do sądu (które zresztą przeważnie są pozytywnie rozpatrywane dla osoby poszkodowanej, a negatywnie dla ubezpieczyciela). 

Ubezpieczalnie zaczęły więc mniej zarabiać, a co za tym idzie - chcąc zwiększyć swoje dochody, zwiększają koszt składek OC i AC. 

Kto dostanie najbardziej po portfelu?

Tradycyjnie największe "zwyżki" dotyczą osób młodych - przed 30 rokiem życia. Do tego liczyć będzie się staż posiadania prawa jazdy (jeżeli jest krótszy niż 3 lata, to kolejny powód do większej kwoty za OC) oraz pojemność silnika w ubezpieczonymi pojeździe. Osoby z wypadkową przeszłością, także mogą spodziewać się podwyżek swojego ubezpieczenia. 

Jedynym ratunkiem, może być rejestracja i ubezpieczenie samochodu wspólnie z kimś starszym, posiadającym dłuższy czas prawo jazdy - np. jednym z rodziców. 

Tutaj najgorzej będą miały osoby, które w młodym wieku chcą rejestrować na siebie samochód (pojemność w motocyklach jest nieco mniej istotna, choć wiadomo, że litrowy sport jest droższy w ubezpieczeniu niż 125ccm). Niestety ubezpieczyciela nie interesuje, że jesteście przywiązani do swojego 3 litowego diesla, który posiada mniej niż 200 KM i dźwiga ciężką budę terenówki, i tak zapłacicie za jego ubezpieczenie więcej niż osoba posiadająca vw golfa z silnikiem 2.0 generującego moc 270 KM. 

Drożej o ile? 

Średnio ceny ubezpieczeń mają wzrosnąć o 35% i dotknie to nas wszystkich, niezależenie od posiadanego pojazdu. Większe wzrosty mogą pojawić się przy większych pojemnościach i starszych samochodach.