Nowy Podatek Paliwowy!

Niedawno pisaliśmy o tym, że cieszą niższe ceny paliw na stacjach benzynowych. Cieszą nie tylko kierowców, ale także właścicieli stacji paliw - którzy wykorzystali ten moment aby podnieść swoje marże.

Ten pomysł najwyraźniej podchwycił także ktoś wyżej. Podchwycił i przerobił na tzw. opłatę zapasową.

Co to jest?

Jest to nowy podatek, który będą płacić producenci paliw na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych. Problem w tym, że koszty wprowadzenia opłaty zapasowej zostaną prawdopodobnie i tak przerzucone na nabywców końcowych, czyli zwykłych kierowców kupujących paliwo na stacjach benzynowych.

Nowe obowiązki zostały wprowadzone sprytnie, szybko i skutecznie. Korzystając z obniżek cen paliw na rynkach światowych - przeciętny kierowca nie odczuje nowego podatku, po prostu ceny paliw już nie będą spadały w takim tempie. Co ciekawe - w tv nie usłyszymy o nowym podatku.

Zgodnie z przyjętym 10 grudnia 2014 roku rozporządzeniem ministra gospodarki w sprawie określenia stawek opłaty zapasowej, stawka ta od 1 stycznia 2015 roku wynosi: 43,00 zł za tonę ekwiwalentu ropy naftowej oraz 99,00 zł za tonę gazu płynnego LPG. W tym miejscu warto podkreślić, że całkowite zapasy ropy polskich spółek paliwowych w 2014 roku wynosiły 3,17 mln ton.