Nowa MV Agusta F4 SBK - 212KM!

Nowy superbike od MV Agusty ma ważyć zaledwie 175KG i rozwijać 212KM mocy!

Nastała nowa era superbike'ów - teraz liczą się tyle te motocykle których moc przekracza 200KM. Przez ostatnie kilka lat panował widoczny zastój, który jako pierwsze przełamało BMW ze swoim S1000RR (także HP4). Do gry włączyli się inni - Zieloni postawili na doładowaną jednostkę w H2R, na dniach odbędzie się także premiera nowej Yamahy R1, która ma mieć 230KM. Także Honda planuje prezentacje modelu RC213V-S z potężnym V4

MV Agusta także nie stoi obojętnie wobec zmian na rynku. Oficjalnie potwierdzili wprowadzenie nowego modelu F4 SBK, który ma legitymować się mocą 212KM, przy wadze 175KG na sucho. Firma zamierza tym modelem rywalizować w Mistrzostwach Świata Superbike w przyszłym sezonie. F4 SBK ma być 8% lżejszy od F4RR, a także mocniejszy o 9 KM. Stosunek mocy do masy to 1,21KM/kg - obecnie (przed wprowadzeniem motocykly wymienionych w pierwszym akapicie) jest to jeden z najlepszych wyników seryjnie produkowanych motocykli. Nawet mocarne i uwielbiane przez wszystkich BMW S1000RR HP4, które oferuje 193 KM przy wadzę 199KG ma współczynnik 0.96.

MV Agusta nie owija w bawełne i zawsze robi motocykle z najlepszych dostępnych komponentów. Tak i tym razem nowa F4 SBK ma dostać przeprojektowany wał korbowy, nowe wałki rozrządu, lżejsze tłoki i korbowody z tytanu. Nie zabraknie także zawieszenia od Ohlinsa, układu wydechowego Termignoni, a także quickshfter ze zmianą biegów w górę i w dół. 

Aby osiągnąć tak niską masę, przy takiej mocy - producent użyje wielu elementów i części wykonanych z włókien węglowych i magnezu. 

Cena motocykla ma wynieść 40.000 Euro (jak na włoskiego rumaka przystało) a masowa produkcja będzie numerowa i limitowana.