Limitowana edycja Yamahy R1 z malowaniem w stylu retro - podoba się?


W tym roku Yamaha świętuje 60 rocznicę założenia firmy. Z tej okazji co jakiś czas ukazują się kolejne motocykle w charakterystycznym retro-malowaniu. Żółty kolor z czarnym paskiem wyróżniał markę Yamahy na torach wyścigowych, torach offroadowych i drogach. Po żółtych edycjach YZ450F i YZ250F przyszła kolej na Yamahę R1 w wersji retro.

Limitowana edycja jednoznacznie kojarz się z motocyklem, na którym w latach 70. i 80. sukcesy odnosił Kenny Roberts - legenda wyścigów MotoGP. Malowanie to żółte tło z linią czarnych bloków i białymi elementami podkreślającymi kontrast. YZF-R1 wyróżnia się tłumikiem Akrapovica, z interesująco ściętą końcówką i tarczą z włókna węglowego. Video z jazdy promujące edycję znajdziecie tutaj. Jak wam się podoba?

Widoczne malowanie to tzw. design speedblock (również jako "chain block"). Skąd ta nazwa? Malowanie wyróżnia się uderzającym kontrastem i wzorem graficznym utworzonym przez czarne kwadratowe bloki przypominając łańcuch. Speedblock wywodzi się z lat 70., z USA, a na jego popularność wpłynęły sukcesy pierwszego amerykańskiego motocyklisty zwyciężającego w wyścigach MotoGP - wspomnianego Kenny'ego Robertsa.