Rekordowa sprzedaż nowych motocykli w 2015 roku!

Ile kupiliśmy nowych motocykli? Jakie były najpopularniejsze marki? W jakim segmencie sprzedano najwięcej motocykli?

Niespełna dwa tygodnie temu zamknęliśmy rok 2015. Czas na podsumowanie sprzedaży motocykli w zeszłym roku.

W 2015 roku na naszym polskim rynku sprzedało się w sumie 23870 egzemplarzy, a to o 14349 więcej względem roku poprzedniego. Sprzedaż nowych motocykli wzrosła o niecałe 251%! Dwu i półkrotnie wyższa liczba nowych sprzętów na drogach. To rekordowa ilość, jak i wzrost sprzedaży rocznej na przestrzeni ostatnich pięciu lat!

Tak dobrą sprzedaż zawdzięczamy naszym rządzącym - przypadkiem coś udało im się osiągnąć. Efekt można nazwać echem wprowadzenia przepisów umożliwiających poruszanie się małymi jednośladami na prawo jazdy kategorii  B. Najczęściej sprzedawanymi motocyklami są własnie jednoślady o pojemności do 125cc. Ich udział w sprzedaży nowych sprzętów w tym roku to niespełna 3/4 sprzedawanych motocykli w roku 2015! Ma to swoje odzwierciedlenie również na naszym portalu, ponieważ dział małych stodwudziestekpiątek był najczęściej odwiedzanym działem w zeszłym roku. Wygląda na to, że w tym roku sprzedało się sporo litrowych maszyn - blisko 15% udziału w sprzedaży stanowią pojemności powyżej 750cc. Następne niewiele ponad 5.5% do naszego kociołka dorzuca klasa motocykli od 500 do 750 cc. Później kolejno motocykle od 250 do 500cc około 4% i klasa 125 do 250cc niespełna 3%.

Rekord sprzedaży w roku 2015 należy do marki Romet Motors. Sprzedała ona najwięcej jednośladów na naszym rynku. Zaraz po niej na liście znajduje się kolejna rodzima marka - Junak. Dopiero po nich w tabeli możemy odnaleźć marki o światowej renomie jak Yamaha i Honda. Zgodnie z kolejnością następnymi producentami w rankingu są: Zipp, Kymco, BMW, KTM, Suzuki oraz Kawasaki. Tak wyglada pierwsza dziesiątka, w której pojawiła się ciekawostka... Zieloni, ostatni na liście TOP10 2015, jako jedyni odnotowali spadek sprzedaży o ponad 5%. Pozostali producenci sprzedali od 15% DO 372% WIĘCEJ motocykli niż w zeszłym roku. Kawasaki Polska - musicie się bardziej postarać - chętnie pomożemy! 

Patrząc na raport miesięczny widać, że rok 2015 nie tylko sam w sobie był rekordowy, ale niemal każdy jego miesiąc pokazywał niesamowity wzrost sprzedaży względem roku 2014. Bardzo dobrze! Wygląda na to, że motocykli na drogach będzie znacznie więcej. Osobiście uważam, że wpłynie to znacząco na wzrost bezpieczeństwa na drogach. Dlaczego? Więcej kierowców samochodów, będzie zarówno kierowcami motocykli. Poznają oni dzięki temu uroki bycia motocyklistą - dowiedzą się, jakie reakcje zapuszkowanych użytkowników dróg są najbardziej niebezpieczne lub uprzykrzające życie innym. Jazda motocyklem, niewątpliwie wymaga znacznie więcej skupienia, odbierania dużo większej ilości informacji z otoczenia, tak aby móc jeździć bezpiecznie. My, Polacy, jako naród musimy się nauczyć jak jeździć po naszych pięknych drogach w zgodzie z wszytkimi użytkownikami dróg.

Źródło: analizy PZPM, na podstawie CEP, MSW.