Honda wstrzymuje produkcję w Japonii - dlaczego?

Trzęsienia ziemi, które nawiedziły Japonię w 14 i 16 kwietnia spowodowały znaczne zniszczenia i dziesiątki ofiar. Kataklizm nie pozostał bez wpływu na przemysł motoryzacyjny. Zamkniętych zostało kilka zakładów produkcyjnych, w tym fabryka Hondy.

Pierwsze trzęsienie ziemi zarejestrowano na wyspie Kyushiu około 21:26 w czwartek. Miało one siłę 6.5° w skali Richtera. Najbardziej katastrofalne skutki przyniósł jednak kataklizm z soboty. Trzęsienie ziemi miało wtedy moc 7.2° Richtera. Awaryjna sytuacja, zniszczone drogi i brak dostępu do wielu usług publicznych zmusiły wiele firm do zaprzestania produkcji.

Decyzję o wstrzymaniu produkcji wydały min. Honda, Bridgestone i Toyota. Zakład Hondy będzie nieczynny do 22 kwietnia. Po tym czasie oczekuje się stabilizacji sytuacji. Prefektura Kumamoto, macierzysta prefektura Hondy jest jedną z najbardziej poszkodowanych w wyniku trzęsienia.

Kierownictwo firmy w oświadczeniu prasowym złożyło kondolencje rodzinom ofiar i wyraziło nadzieję na szybkie odbudowanie zniszczeń. Nie przewiduje się poważnego wpływu na harmonogram produkcji Hondy.