Dakar - Pierwszy Etap!

Jak wasze nastroje po sylwestrowej nocy? Mam nadzieje, że wróciliście już do świata żywych i zauważyliście, że mamy 4 stycznia, a to oznacza początek Rajdu Dakar!

Dokładnie 11:45 czasu polskiego pierwszy zawodnik, Marc Coma wyruszył na trasę. Etap składa się z 838 kilometrów z czego 175 to odcinek specjalny. Zawodnicy mieli do pokonania twarde i suche podłoże, co oznaczało jazdę w tumanach kurzu, co z kolei gwarantowało problemy z widocznością.  Trasa wiodła ze stolicy Argentyny, Buenos Aires do Villa Carlos Paz. Miasto te leży w prowincji Cordoba, które jest główną bazą Rajdu Argentyny zaliczanego do cyklu WRC.

Jak wypadli Polacy?

Najlepszym motocyklistą okazał się Kuba Przygoński. Polak dojechał z 31 czasem, dalej - 42 był Kuba Piątek, 79 Michał Henrik, 81 Paweł Stasiaczek, 131 czas uzyskał Maciej Berdysz. Bardzo dobry start zaliczył nasz jedyny quadowiec na tegorocznym Dakarze - Rafał Sonik. Doświadczony krakowianin musiał przeciskać się miedzy słabszymi motocyklistami, którzy wyjechali przed quadowcami.  Nie przeszkodziło mu to w uzyskaniu drugiego czasu! Ustąpił jedynie Ignacio Casale do którego traci 67 sekund.

Jak poradziły sobie ekipy samochodowe?

Najlepszy czas uzyskał duet Hołowczyc - Panseri , panowie dojechali z 5 czasem . Marek Dąbrowski oraz Mark Powell dojechali z 15, Małysz wraz z Martonem wywalczyli 18 czas, zaś dwójka Beaupre, Lisicki 54. Ekipa ciężarowa czyli de Rooy, Rodewald, Damen uzyskała 7 czas.

Zapewne dziwi was nazwisko Marka Powella jako pilota Marka Dąbrowskiego. Niestety Brytyjczyk zastąpił Jacka Czachora. Najbardziej doświadczony zawodnik a zarazem Kapitan Orlen Teamu zrezygnował z rajdu z powodu śmierci swojego 14-letniego syna.

Niestety już na początku rajdu zdarzył się groźny wypadek. Holenderski motocyklista Senn Van Basel z ciężkim urazem mózgu został przetransportowany do szpitala.

Jutro kolejny etap z Villa Carlos Paz do San Juan. Przed zawodnikami 625 kilometrów z czego aż 518 będą stanowić odcinki specjalne. Jak wypadną Polacy? Sprawdź na motobanda.pl!