BMW HP4 Race - karbonowy superbike, czyli Niemcy sprowadzają Ducati na ziemię

Pod względem premier BMW nie miało niczym zaskoczyć. Wiadomo było o nowym na GS 1200, niespodzianką nie był też mały GS 310 i kolejny (piąty już) wariant BMW R nineT. Ale Bawarczycy zostawili sobie asa w rękawie...

Karbon - fetysz XXI wieku

A jest nim karbonowy BMW HP4 Race. BMW HP4 pojawił się w 2012 roku jako wersja premium dla BMW S1000RR. Tym razem mamy do czynienia z wersją ultra-premium z racji zastosowanie karbonu na szeroką skalę. Motocykl prawdopodobnie nie będzie miał homologacji do jazdy po drogach publicznych. Pięknie wpisuje się to w opisywany już obecny trend na limitowane torowe motocykle.


der Kohlenstofffaser - włókno węglowe. Nasze niemieckie słówko na dziś!

Producenci używają włókna węglowego - karbonu - jako swoistego rodzaju fetyszu. Jeśli producent chce zaimponować, chce trafić na czołówki, chce, żeby o nim mówili - to sięga po karbon (i to mimo faktu, że karbon do tworzyw idealnych nie należy). Tak zrobiło na tegorocznej wystawie EICMA Ducati ze swoim modelem 1299 Superleggera. Tak zrobiło też BMW.
 

Karbonowy prestiż

Podobne założenie stało u podstaw T12 Massimo Tamburini. Tydzień temu pisaliśmy o oczekiwaniu na brytyjskiego Nortona V4 i nazwaliśmy go "karbonowym narkotykiem dla arystokracji". Błąd. Norton przy tym motocyklu to tanie fajki z British Tobacco. BMW HP4 Race to karbonowa rama, karbonowe koła, karbonowe owiewki.

Ery paleozoiczne następowały i przemijały tylko po to, żeby w ostatecznym rozrachunku przyjąć formę tego cuda techniki.

Podsumowując: BMW HP4 Race jest zrobione ze sprasowanej przed 300 milionami lat organicznej tkanki. Koncepcja stawia BMW HP4 na pozycji jednego z najlżejszych superbików na rynku. Karbonowe podwozie i nadwozie uzupełnia wydech Akrapovica (oczywiście z karbonową osłoną), hamulce od Brembo i zawieszenie przednie Öhlins FGR i Öhlins TXT z tyłu.

Pozostaje tylko pytanie: Jak duży będzie nakład i ile będzie kosztować?
I jeszcze jedno: których organów wewnętrznych człowiek nie potrzebuje do życia?