"Bezpieczny" kask za 10 dolarów - FIA zadba o bezpieczeństwo motocyklistów

Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA stworzyła program "Safe & Affordable Helmet", który w tłumaczeniu oznacza "bezpieczny i niedrogi kask". Cały program powstał w celu walki z przerażającymi statystykami pokazującymi, że w ciągu ostatnich dwunastu lat zginęło prawie 3,5 miliona motocyklistów, a około 30% z nich mogłoby przeżyć, gdyby tylko założyli na głowę odpowiedni kask.   

Największa liczba wypadków, a w związku z tym ilość zgonów ma miejsce w krajach gdzie małe jednoślady dzięki swej niskiej cenie stały się dla wielu jedynym środkiem transportu, którym przemieszczają się często całe rodziny. Mamy tu na myśli przede wszystkim kraje  w Azji, Afryce, Ameryce Południowej. 

Zaprezentowany przez FIA kask ma kosztować około 10 dolarów (dla dystrybutorów), czyli około 40 złotych. Cena dla wielu jest szokiem, ponieważ najtańsze certyfikowane kaski dostępne obecnie na rynku kosztują przynajmniej kilka razy tyle. Spełnia on normę ECE 22.05 co jest bardzo dużą przewagą w stosunku do większości tanich azjatyckich niecertyfikowanych kasków. Do dwóch powyższych cech należy dodać jeszcze jedną istotną cechę, czyli rozbudowaną wentylację, która zapewni komfort w ciepłym i wilgotnym klimacie na rynkach, gdzie będzie miał być oferowany.   

Do akcji dołączyły już dwie znane na całym świecie organizacje:

- fundacja Keep Fighting prowadzona przez rodzinę Michaela Shumachera ufundowała początkowo 5000 kasków,

- Uber Eats wsparł kampanię w Meksyku kwotą 50 000 dolarów, a w przyszłości chce dofinansowywać wprowadzanie kasków w kolejnych Państwach.

FIA poszukuje kolejnych producentów oraz partnerów w celu rozprzestrzenienia idei korzystania bezpiecznych oraz tanich kasków na jednośladach. 

W galerii znajdziecie propozycje malowania kasku zaprezentowane przez zespoły F1 podczas rundy w Meksyku.